Obecný úrad
Horná Mariková 357
018 03 Horná Mariková
Nakladanie s odpadom v obci
Vážení spoluobčania, občania s trvalým pobytom, majitelia rekreačných nehnuteľností, obraciam sa na Vás vo veci odpadov a nakladania s nimi. Prikladám aj niekoľko ilustračných fotografií, čo sa to okolo odpadu, jeho ukladania a odvozu deje, zábery do určitej miery ilustrujú i to koľko vlastne toho odpadu produkujeme.
Pravidelne prechádzam obec aby som mal prehľad o aktuálnom stave ciest, stave okolia ciest, okolia vodných tokov i možných poškodení vereného majetku, rozhlas, dráty, vozovky. Nedá sa vidieť všetko a vždy, predsa len, kataster obce je skutočne rozsiahly.
Kataster Hornej Marikovej je rozsiahly (viac ako 4700ha) a obyvateľov je skutočne málo (cca 580 obyvateľov s trvalým pobytom), z toho mála ja málo aj tých, ktorí sú ešte ochotní starať sa o nejakú plochu mimo svoj dvor – lúka, pole, medza pri plote, breh potoka vedľa pozemku kde bývajú a podobne.
To je vidno na ploche katastra hlavne tam, kde boli kedysi polia sú dnes nepokosené lúky a tam, kde boli v minulosti lúky a pasienky je dnes zarastené krovinami a náletovým lesom.
S tým asi neurobíme nič!
S čím ale môžeme niečo urobiť je starostlivosť o to v akom prostredí žijeme, ako sa správame k prírode okolo nás, ako sa správame k verejným priestorom – cesty, potoky, miesta pre odkladanie odpadu a samotné nakladanie s odpadom, ktorý vzniká na našich pozemkoch a v našich domácnostiach.
Obec má zo zákona povinnosť postarať sa o odpad, ktorý vznikne na území obce.
Obec má taktiež povinnosť „prerozdeliť“ náklady na odvoz a likvidáciu odpadu na svojich obyvateľov a majiteľov rekreačných nehnuteľností – ktorí tento odpad svojou činnosťou, ale i existenciou svojich stavieb vytvárajú. To prerozdelenie nákladov na likvidáciu odpadu sa k občanom dostane ako dva výmer - „Poplatok za Komunálny odpad“.
Výšku poplatku na základe skutočných nákladov na likvidáciu odpadu vyvezeného z obce v predchádzajúcom období a prognóze vývoja cien v budúcom roku schvaľuje Obecné zastupiteľstvo. Poplatok musí byť určený tak, aby obec z poplatku nemala zisk a na druhej strane, aby ho nemusela dotovať z iných zdrojov rozpočtu.
Na to všetko je zákon!
Ja osobne som rád, že sme dosiahli v našej obci stav, že potoky a okolie ciest je relatívne čisté, podstatne čistejšie, ako tomu bývalo v minulosti, kedy boli bežné skládky odpadu a rôznych plastov a skla okolo ciest, v brehoch potokov, v hrobliach i na verejných priestoroch.
Som rád že značná časť obyvateľov pochopila, že odpad sa neodhadzuje, že odpad sa odkladá a odovzdáva – v popolniciach, alebo plastových vreciach na určené miesto. Tento odpad je týždenne vyvážaný „Vývoznou spoločnosťou“ na skládku odpadu.
Za to ako obec platíme nemalé poplatky!
V roku 2023 nás zber, vývoz a likvidácia odpadu z obce stála celkom 46 385 Euro. Len náklady za uloženie a likvidáciu „nášho“ odpadu na „skládke odpadu“ predstavovali sumu 38 479 Euro. Ten rozdiel to sú náklady na stroje, podiel platov zamestnancov, poistenia, nákup materiálu ako sú odpadové vrecia atď.
Všetci by sme sa mali snažiť tieto náklady znížiť. Cesta je separácia! Cesta je triedenie a v rámci možností „rozumné“ nakladanie s tým, čo doma vyprodukujeme ako odpad!
Nechápem však ľudí, ktorí „svoj“ odpad, ktorý donesú ku kontajneru hodia len tak vedľa kontajnera, v igelitke, v papierovej krabici. Nechápem, že keď je vedľa nádoba na sklo tak fľaše nechajú povaľovať sa vedľa kontajnera. Nechápem, ako niekto môže odkladať odpad z idúceho auta – odhodením, takejto igelitky, alebo krabice z odpadom!
Výsledkom je neporiadok okolo kontajnerov, rozsypané smeti po ceste, v blízkom potoku.
Nechápem to! Veď tam musí niekto prísť a niekto to musí upratať! Niekto musí byť za to zaplatený!
Nechápem, ako môže niekto na dedine „doniesť“ plné igelitové vrece trávy zo svojho trávnika na dvore a hodiť ho vedľa cesty, alebo vedľa toho kontajnera na Komunálny odpad! Hlavná vec, že je trávnik doma krásne pokosený, trávu niekde pohodíme.
Predsa tráva sa dá v domácnosti v pohode skompostovať! Kedysi sa to volalo hnojisko, dnes to môže byť plastový kompostér za 20 euro, alebo jednoduchá „ohrádka“ z dosák – domáci kompostér , ktorú dokáže v rohu záhrady klincami „pozbíjať“ aj malý chlapec.
Vrece nakosenej trávy váži približne 30 – 40 kg. Pri cene 65 Euro + DPH (78€) za zneškodnenie 1tony odpadu a k tomu poplatok za uloženie odpadu vo výške 18 Euro/tona predstavuje toto jedno vrece poplatok vo výške cca 3,50 Eura. Pokiaľ by každý doviezol 8 – 10 vriec pokosenej trávy 5 – 6 krát do roka. Kam by sme prišli? 3,50x8=28x5= 140 Euro za rok – jeden dvor!
Kto to má platiť za takého človeka?
Nechápem, ako môže niekto na dedine rozbúrať starú šopu, humno, maštaľ a drevo z tejto stavby doviezť do kontajnera na Komunálny odpad. Doviezť 3 – 5 kubíkov nahádzaného dreva a tváriť sa, že to je v poriadku – veď som si za odpad zaplatil! Takýto objem to je vlastne plný kontajner.
To bude potreba odviezť, to bude potreba zaplatiť!
Toto nie je bežný Komunálny odpad, toto je Objemový odpad, ktorý už je nad rámec toho rozpočítaného poplatku.
Keď si niekto na tento účel (likvidácia starej drevenej stavby), alebo pri stavebných úpravách svojho domu (stavba domu, prerábka kuchyne, či kúpeľne a pod.) súkromne objedná kontajner, obec kontajner na dohodnutý čas pristaví a po jeho naplnení zabezpečí odvoz a faktúru za likvidáciu „starého dreva“ (mimo iné je to Objemový odpad), alebo stavebnej sute – (to je drobný stavebný odpad). Obec mu v takom prípade prepošle faktúru od Zbernej spoločnosti za uloženie odpadu na skládku a k tomu občan zaplatí obci dopravu.
Bude to stáť približne 200 – 250 Euro.
Bude to fér voči ostatným poplatníkom z obce.
Nič nie je zadarmo. Keď to bude chcieť a bude na to mať financie, nech sa páči!
Ale prečo to majú platiť všetci?
Narástol nám počet prípadov uloženia dreva, haluziny, starej trávy, vetiev a podobne do kontajnerov za budovou Ocu, Odpad tohto druhu je potreba v rámci možnosti po úprave spracovať ako palivo, alebo zlikvidovať vlastnými silami – haluzinu spáliť na svojom pozemku, trávu skompostovať opäť na svojom pozemku.
Tak sa to robilo od nepamäti.
Opakujem!
Odkladaním tohto odpadu do Komunálneho odpadu zvyšujeme náklady na likvidáciu odpadu a v konečnom dôsledku to zaplatíme všetci.
Drevo vrátane starých okien, starých stavieb, stavebného dreva, ale i konárov z orezu ovocných stromov, poprípade z iných drevín sa dá spáliť v domácich vykurovacích telesách. Dá sa zlikvidovať ohňom na svojej záhrade, na svojom pozemku a popol sa dá použiť na hnojenie záhradky, poprípade ovocných stromov.
Nechápem, ako môže niekto po upratovaní svojej komory doniesť tridsať ba aj sto pohárov starých zaváranín a vrátane sklenených obalov aj s obsahom (uhorky, marmelády, čalamády, ovocie) to nahádzať do kontajnera. Je to to isté ako s tou nakosenou trávou!
Platíme za každé kilo.
Predsa stará zaváranina sa dá skŕmiť domácimi zvieratami, dá sa vyklopiť do vlastného kompostéra na záhrade, alebo sa dá vyložiť niekde do prírody pre divú zver, ktorá ju skonzumuje a poháre sa dajú odovzdať ako sklo – sklo nám z obce zoberú zadarmo!
Po obci sú Kontajnery na zber šatstva – taktiež je odvážané zdarma
Tak isto staré železo, plasty, nepotrebné a nefunkčné elektrospotrebiče to všetko je z obce odvážané zdarma, stačí to doviezť za Budovu obecného úradu.
Pri dodržaní základných pravidiel separácie môže každý prispieť k zníženiu „tonáže“ Komunálneho odpadu vyvážaného z obce.
Všetci spoločne využívame kataster našej obce k pobytu a k životu. Niekto trvale, niekto možno príde pár krát za rok. Verím tomu, že každý jeden si tu našiel niečo, čo ho tu drží.
Človek, ktorý nemá ku kúsku zeme kde býva, alebo pobýva, dobrý vzťah by určite tento vzťah riešil a hľadal by v živote niečo lepšie, niečo krajšie.
To aké to tu budeme mať, v akom prostredí sa budeme pohybovať, závisí od každého jedného obyvateľa, či užívateľa tých nehnuteľností, ktoré sa tu nachádzajú.
Rodinné domy, chalupy, rekreačné domy, ale aj okolie týchto domov, ciest, potokov a koniec koncov i rozlohy lúk a lesov, to všetko je kataster obce.
Ten môže byť udržiavaný, menej udržiavaný, alebo opustený a akože bez majiteľa.
V každom prípade by sme mali k celému katastru obce pristupovať zodpovedne, nerobiť neporiadok a snažiť sa naopak o to, aby jeho okolie bolo „čisté“. Nemali by sme robiť neporiadok a divoké skládky hneď za svojim plotom, tam kde ho nikto nevidí, v opustenom potoku, ale i na miestach, ktoré sme ako obec vyčlenili na zhromažďovanie Komunálneho odpadu, alebo toho nepotrebného z domácností – elektrospotrebiče, staré nábytky, sklo, železo a podobne.
Obyčajný sedliacky rozum „káže“ ako by sa mal človek správať k svojmu okoliu a to nie len k ľuďom, ale aj k priestoru v ktorom sa pohybuje, v ktorom žije.
V obci sme už pred rokmi zriadili „Miesta pre odkladanie Komunálneho Odpadu“ – to sú tie veľké čierne kontajnery o objeme 1100 litrov, ktoré sú v lokalitách Rovné 2x, Modlatín 2x, Cintorín 3x, Žrnové 1x a Ráztoka 3x. Vyvážame ich každý týždeň.
V obci máme trvale pristavené dva „Veľkorozmerové kontajnery“ o objeme 5m3, to je 5500 litrov. Tie vyvážame podľa potreby – cca 3 – 4 kontajnery mesačne.
V obci má každá nehnuteľnosť ktorá je dostupná „Smetiarskemu autu“ svoju vlastnú „popolnicu“ o objeme 110 litrov, tieto popolnice sú tiež vyvážané týždenne, v lokalitách kde je sťažený prístup v zimných mesiacoch sa snažíme tieto popolnice vyviezť vlastnými silami, zabezpečujú to zamestnanci obce a občania zamestnaní cez Úrad práce v rámci programu „menších služieb obecných – aktivačné práce.
V priestore za budovou Obecného úradu sa snažíme separovať „Objemový odpad“ - (nábytky, drevo, staré okná,) „Bielu techniku“ – (elektrospotrebiče), „Sklo“ a „Železo“, Pravidelne organizujeme zber a vývoz „Plastov“, po obci sú rozmiestnené kontajnery na zber „šatstva“. Nad rámec povinností obce sme zriadili miesto pre zhromaždenie starých pneumatík a uzatvorili sme zmluvu so spoločnosťou, ktorá tieto pneumatiky „bezplatne“ odváža.
Možností ako znížiť objem vyprodukovaného odpadu je množstvo. Základom je separácia.
Zemina a terénne úpravy, skládky haluziny a dreva.
Mnohí si neuvedomujú, že pri súčasnej legislatíve sa stáva porušením zákona aj svojvoľné úpravy terénu, či už na dvore (s vyvážaním vykopanej zeminy mimo dvor), alebo pri úprave prístupu, parkovacieho miesta a podobne.
V roku 2023 až v priebehu roku 2024 sme sa na základe oznámenia pracovníka „Ochrany prírody“ zúčastnili riešenia nelegálnej skládky odpadu v časti obce Modlatín. Jednalo sa o návoz hliny (resp. vývoz a uloženie nadbytočnej hliny z dvora a jej uloženie na nevyužitý pozemok cez cestu) na pozemku nad centrom obce.
- zároveň tam pracovníkmi ochrany bola zistená skládka Drobného stavebného odpadu ktorý tam mal uložený náš občan, ako budúci podkladový materiál pod cestu na svojom pozemku, materiál tam dočasne uložil so súhlasom majiteľky pozemku. Návoz hliny obsahoval len hlinu a kameň. Na ploche sa nachádzala i haluzina pochádzajúca z výrubu náletových drevín, čo bolo taktiež predmetom oznámenia.
Výsledkom boli vypočúvania na Enviropolícii a následná pokuta, ktorá hrozí pôvodcovi tejto nelegálnej skládky vo výške 7 400 Euro.
- na každé uloženie drobného stavebného odpadu je potreba mať súhlas,
- pri údržbe svojich pozemkov je potrebné pozemok udržiavať v poriadku, nevytvárať
zbytočné skládky ani haluziny, haluzinu je potreba zoštiepkovať, alebo spáliť.
- pri spaľovaní haluziny na svojom pozemku je potrebné spaľovanie ohlásiť Hasičskému
a záchrannému zboru na číslo 112 - že sa jedná o spaľovanie haluziny na svojom
pozemku. Ohlasujúci oznámi čas a približné množstvo a nahlási svoj telefonický kontakt,
pre prípad overenia prípadného nahlásenia požiaru. Ohlásenie sa robí z dôvodu,
aby niekto zbytočne neohlasoval požiar a nespôsobil zbytočný výjazd hasičskej techniky.
Všetci by sme mali problematike odpadu venovať náležitú pozornosť a dbať o to, aby sme odpad zo svojich domácností čo najlepšie triedili.
Tak ako som už napísal, platíme za každé kilo Komunálneho odpadu odovzdaného na skládku!
Tak isto Vás, Vážení spoluobčania vyzývam v prípade, že zaznamenáte pohyb cudzích vozidiel a cudzích osôb – to sú tí, ktorí nie sú našimi občanmi, ani „chatári“ tzn. že neplatia poplatky za likvidáciu odpadu obci, v okolí našich kontajnerov zvýšte svoju pozornosť. Keď uvidíte, že tam odkladajú odpad ktorý tam doviezli z iných obcí, alebo z nejakej stavby aby ste prosím takúto činnosť oznámili priamo mne, alebo na Obecný úrad.
Keď sa taký prípad stane najlepšie pri tom zaznamenať druh a evidenčné číslo vozidla, čas kedy sa to stalo, poprípade kto to bol.
Vaše oznámenie zostane v anonymite! Budem sa mu venovať.
Z obce by sme vedeli dotyčných ľudí kontaktovať a upozorniť ich, že robia niečo nelegálne, za čo potom platia občania Hornej Marikovej a vieme ich v prípade opakovania riešiť poriadkovou pokutou.
Len spoločne dokážeme udržať, v lepšom prípade znížiť množstvo vyprodukovaného a vyvezeného odpadu z obce a tým znížiť i Vaše výdaje na túto činnosť.
Ing. Miroslav Hamar
starosta obce
Meniny má Slavomíra, Gedeon, Záboj, Krasomila
Obecný úrad
Horná Mariková 357
01803 Horná Mariková
tel: 042/4352182
Návštevnosť:
ONLINE:1
DNES:292
TÝŽDEŇ:1512
CELKOM:461743
Po | Ut | St | Št | Pia | So | Ne |
---|---|---|---|---|---|---|
30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 |