Menu
Obec Horná Mariková
ObecHorná Mariková

Opravy miestnych komunikácií

Opravy miestnych komunikácií

Opravy miestnych komunikácií - som ako starosta rád, že v našej obci za posledné roky "vonia" asfalt každoročne.

Opravy miestnych komunikácií
      Sústavu komunikácií v obci  Horná Mariková tvorí Štátna cesta III. triedy číslo 50748, ktorá je v správe Trenčianskeho samosprávneho kraja a Miestne komunikácie, ktoré sú v správe obce.
              Každých sto metrov nového asfaltu sa počíta k osohu pre občanov, bez ohľadu na to kto cestu opravu financoval.
        Vzhľadom k veľmi dobrým vzťahom s vedením TSK ako aj s poslancami krajského zastupiteľstva a našej silnej argumentácii sa podarilo v šiestich etapách zabezpečiť opravu 8 250 metrov tejto štátnej cesty na katastri obce. Zostáva ešte opraviť cca 2 kilometre v troch úsekoch štátnej cesty.

        Miestne komunikácie v našej obci podľa skutočne užívaných ciest a parciel na to určených dosahujú dĺžku viac ako štyridsaťdva kilometrov. Časť z týchto ciest je dnes nevyužívaná, jedná sa niektoré staré cesty, zväčša sú to cesty vedúce do chotára.
       Skutočne využívaných miestnych komunikácií na prístup do existujúcich osád je približne  31 kilometrov.  Pre techniku dostupných miestnych komunikácií pri zimnej údržbe je 12,5 kilometra. Tieto úseky miestnych komunikácií, vedú do častí, kde prevažne bývajú občania s trvalým pobytom.  Značná časť ciest vedúca do odľahlých osád Máčkovci, vrch Udíčky, Rovné, a ďalšie sú pre techniku na zimnú údržbu neprístupné a vôbec sú ťažko prístupné pre každú ťažšiu techniku.

        Časť pozemkov pod miestnymi komunikáciami patrí Slovenskému pozemkovému fondu (SPF) , ktorý ich napriek našim žiadostiam nechce zjednodušenou formou previesť na obec, aby sme mohli na tieto komunikácie pripraviť projekt a získať tak financie na opravu týchto ciest. .
Ani naše komunikácie (tie vo vlastníctve obce)  v minulosti neboli geodeticky zamerané.    
       Zamerať sme ich dali až v roku 2015 za účelom prípravy projektov na čerpanie Fondov Európskej únie.  Žiaľ takáto možnosť bola len raz, podali sme projekt, vtedy sme boli úspešní – cesta v MČ Žrnové (2018).  Od vtedy pre obce do 1 000 obyvateľov takáto Výzva nebola vypísaná.
        Takúto možnosť by nám mal dať v súčasnosti schválený Plán obnovy – čakáme na Výzvu! V obci máme geodeticky pripravený projekt pre Hlboké a Rovné.  
    V rámci možností obce, za využitia Eurofondov i za spolupráce s Mestskými lesmi Považská Bystrica sa nám za posledné roky podarilo opraviť vozovky miestnych komunikácií na dĺžke cca 7,3 km, jednalo sa o úseky:
MČ Rovné
štátna cesta – po Puchrík F. oprava v dĺžke cca 410m (obec)
MČ Modlatín Hoľbovce - pod Šikovcima v dĺžke cca 650m (obec + ML)
MČ Udíčka štátna cesta - v smere na Udíčku v dĺžke cca 1 300m (obec + ML)
MČ Vlkov v osade Richtárovci v dĺžke cca 180m (obec) – ilustračná fotografia
 MČ Žrnové štátna cesta - Juríčkovci v dĺžke cca 1 600m (fondy EU + obec)
 MČ Hlboké štátna cesta – po Martečík J. v dĺžke cca 150m (obec)
 MČ Stolečné štátna cesta – pod Bakalovce v dĺžke cca 3 000m (fondy EU + ML)

      V týchto dňoch sme ukončili ďalšie opravy vozoviek miestnych komunikácií a to Výjazd od štátnej cesty v smere do Hlbokého, Plochu v centre obce pred miestnym pohostinstvom a predajňou COOP Jednota (obidva subjekty boli obcou oslovené ohľadom spolufinancovania opravy tejto plochy, vzhľadom k tomu, že časť pozemku im vlastnícky patrí), a úsek 850 metrov v Miestnej časti Udíčka.
       Zostáva nám veriť, že úseky budú užívané tak, ako by cesta užívaná mala byť a že tieto opravené plochy budú občanom slúžiť po dlhú dobu.

      Prikladáme niekoľko fotografií z posledných opráv ciest.  
 

Dátum vloženia: 24. 10. 2022 15:18
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 10. 2022 15:32
Autor: starosta

Udalosti v obci

Sviatok

Meniny má Marek, Izmael, Marko, Markus

Kontakty

Obecný úrad
Horná Mariková 357
01803 Horná Mariková

tel: 042/4352182

Napíšte nám

Návštevnosť

Návštevnosť:

ONLINE:1
DNES:69
TÝŽDEŇ:720
CELKOM:404641

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Aktuálne počasie

dnes, štvrtok 25. 4. 2024
slabý dážď 7 °C 0 °C
piatok 26. 4. polojasno 10/0 °C
sobota 27. 4. slabý dážď 13/3 °C
nedeľa 28. 4. slabý dážď 16/5 °C

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5